Kamerové systémy
Kamerový (CCTV) systém - kde a ako ho môžem využiť?
- zvýšenie bezpečnosti vo firme/prevádzke – zvýšenie bezpečnosti zamestnancov na pracovisku a majetku spoločnosti
- monitorovanie súkromnej nehnuteľnosti (dom, byt, chata, garáž, záhrada…)
- monitorovanie verejného priestranstva
- monitorovanie domáceho miláčika počas Vašej neprítomnosti
Kamerový systém - z čoho pozostáva?
- kamera monitorujúca zvolené priestory
- záznamové zariadenie s HDD,
- inštalačný materiál (kabeláž, napájací zdroj, prevodníky signálu…)
- software pre vzdialené sledovanie systému
Čo zohľadniť pri výbere kamerového systému?
Dnešný trh ponúka obrovské množstvo systémov a technológií určených na ochranu majetku – bohužiaľ väčšina z nich nemá potrebnú certifikáciu či vykazuje vysokú nespoľahlivosť a krátku životnosť.
Výber kamerového systému preto odporúčame zveriť do rúk odborníkom. Nielen návrh technologického riešenia, ale aj profesionálna montáž zaručia maximálnu životnosť a spoľahlivý chod systému s minimálnym počtom servisných zásahov.
Čo profesionál zohľadňuje pri návrhu riešenia kamerového systému:
- Rozlíšenie kamery – parameter, od ktorého závisí kvalita obrazu, ale aj veľkosť priestoru (uhol), ktorý kamera dokáže snímať. Na štandardné využitie odporúčame kamery s rozlíšením 2 až 8 MPx.
- Uhol záberu – parameter závisiaci od objektívu (jeho hodnota sa uvádza v mm). Kamery sa vyrábajú v prevedení s pevným alebo nastaviteľným (varifokálnym) objektívom. Pri pevnom objektíve nie je možné dodatočne nastaviť ohniskovú vzdialenosť, čo znamená, že kamera má pevne daný uhol záberu. Nastaviteľné objektívy umožňujú zmeniť ohniskovú vzdialenosť (a teda aj uhol záberu) nastaviť podľa potreby. Pri výbere je nutné zvoliť uhol záberu, podľa toho aký široký (resp. úzky) priestor chceme monitorovať, do akej vzdialenosti chceme priestor monitorovať a v akej výške bude inštalovaná kamera, ktorá zvolený priestor bude monitorovať prípadne aký detail chceme snímať.
- IR prísvit – slúži na osvetlenie priestoru, ak intenzita svetla klesne pod určitú hranicu. Jeho hodnota udáva maximálny dosah prisvietenia v metroch. Rozoznávame dva druhy prisvietenia – neviditeľným infračerveným svetlom a bielym viditeľným svetlom.
- Konštrukcia kamery – parameter ovplyvňujúci životnosť kamery. Podľa konštrukcie delíme kamery použiteľné do vonkajšieho alebo vnútorného prostredia. Vonkajšie kamery treba voliť s primeraným ochranným stupňom IP krytia. Správne zvolený stupeň IP krytia ochráni elektroniku kamery pred poveternostnými podmienkami – dažďom, snehom, vetrom, prachom a vysokými alebo naopak nízkymi teplotami.
- Tvar kamery – podľa tvaru rozlišujeme kamery na dve základné linie- tubusové (valcovitý tvar) a dome (pologuľa). Tubusové kamery sú vhodnejšie do vonkajšieho prostredia s umiestnením do nedosiahnuteľnej výšky, nakoľko kameru je možné ľahko otočiť a tak zmeniť jej výhľad na priestor. Naproti tomu dome kameru je fyzicky takmer nemožné zohnúť alebo nakloniť. Väčšina dome kamier je v prevedení antivandal a je preto vhodná aj do ľahko dostupných miest ako sú napr. bočné steny alebo nízke stropy.
- Individuálne špeciálne požiadavky – inteligentné funkcie ako rozpoznávanie EČV, rozpoznávanie tváre, vyhodnocovanie pohybu atď.
Finančná náročnosť kamerového systému?
- prvotná investícia zahrňujúca dodávku a montáž technológie, prípadne inštaláciu káblových rozvodov – cena systému sa líši od použitej technológie a rozlíšenia použitých kamier napr. analógové kamery sú výrazne lacnejšie ako IP kamery
- pozáručný servis
Najpoužívanejšie kamerové systémy
- Hikvision
- Dahua
- Avigilon
- Mobotix
- Axis